شرایط و قوانین استفاده از خدمات شبکه پرداخت داریک پی


محل فعالیت
محل فعالیت شبکه پرداخت داریک پی در کشور ایران و تابع شرایط و قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. قوانین بانک مرکزی، قوانین ابلاغی شورای عالی فضای مجازی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در هر زمان لازم الاجرا می باشد و با عضویت پذیرندگی در شبکه پرداخت داریک پی، اقرار می​نمایید که قوانین و مقررات را مطالعه کرده و با آنها موافقت نموده اید.

کنترل صحت تراکنش
شبکه پرداخت داریک پی می تواند به جهت کنترل صحت هر گونه تراکنش ورودی و خروجی یا فعالیت های مشکوک به پولشویی، از پذیرنده یا پرداخت کننده وجه مدارک شناسایی ( تصویر کارت ملی، شناسنامه، تصویر کارت عابر بانک) و یا مدارک مورد نیاز دیگر برای بررسی صحت انجام تراکنش را مطالبه نموده و تا زمان تشخیص سلامت تراکنش، از تسویه حساب وجه تراکنش با پذیرنده خودداری نماید. همچنین شبکه پرداخت داریک پی می تواند در صورت عدم همکاری پذیرنده مبلغ واریزی را تا زمان تعیین تکلیف بلوکه نموده یا به حساب پرداخت کننده عودت نماید.

موارد غیرمجاز
1. تمامی موارد ممنوعه و غیرمجاز در قانون جرائم رایانه ای ایران
2. استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت های خرید و فروش ارز الکترونیک، ارز فیزیکی، پول های غیرقابل ردیابی، خرید و فروش ووچر، وب سایت های مالی و صرافی ها
3. فروش کالا و لوازم غیر شرعی مربوط به مسائل جنسی و زناشویی
4. وب سایت های مرتبط با خرید و فروش و ثبت نام یا پیش ثبت نام وام
5. وب سایت ها و اپلیکیشن های همسریابی، صیغه و ازدواج موقت
6. استفاده از خدمات پرداخت در شبکه های اجتماعی غیر ایرانی مانند تلگرام و اینستاگرام
7. استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت های مرتبط با فروش کارت شارژ و اپل آی دی
8. استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت هایی با موضوع فعالیت هک و فروش ابزارهای مرتبط با هکینگ
9. هر گونه فعالیت مرتبط با فروش اطلاعات خصوصی افراد
10. استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت های بخت آزمایی، پیش بینی فوتبال، شرط بندی و هر گونه مصادیق قمار
11. کالاهایی که حقوق ناشر را رعايت نمي کنند ( مشابه قوانین کپی رایت )
12. وب سایت های فروش سیگار، قلیان، مواد مخدر و روانگردان و سایر مواد دخانی
13. وب سایت های فروش مشروبات الکلی و نوشیدنی‌ های غیرمجاز
14. وب سایت های فروش سلاح‌ های گرم و سرد بدون مجوز
15. کالاهایی که مبادله آنها دارای مقررات و نظامات خاص است
16. کالاهایی که برای مصرف‌کننده خطر جدی و جانی به دنبال دارد
17. کالاهایی که مبادله آنها طبق قانون جمهوری اسلامی ایران ممنوع است
18. کالاهایی که مبادله آنها مغایر با آداب اسلامی است
19. کالاهایی که انجام فعالیت‌های غیرقانونی را به نحوی تشویق یا تسهیل می‌کنند
20. کالاهای قاچاق
21. کالاهای به دست آمده از ارتکاب جرم یا نقض مقررات کشوری و لشگری
22. وب سایت های تبلیغات کلیکی و سرمایه گذاری که با عنوان باکس شناخته می شوند
23. وب سایت های حراج و مزایده
24. vpn و ابزارهای عبور از فیلترینگ

25.سرویس های مانده گیری، شارژ، پرداخت قبض و خیریه

دور زدن روال انجام تراکنش
شبکه پرداخت داریک پی می تواند در صورت مشاهده هر گونه تخلف مانند دریافت درگاه برای وب سایتی مجاز و ریدایرکت تراکنش ها از دامنه غیرمجاز به وب سایت واسط ( دور زدن روال انجام تراکنش ) و مشاهده هر گونه سوء استفاده، بدون اطلاع یا هشدار قبلی، حساب فرد خاطی را مسدود نموده و ضمن خودداری از واریز مبالغ موجود، اطلاعات هویتی و لاگ فعالیت های ایشان را به مراجع قضایی جهت تعیین تکلیف ارسال نماید.

استفاده از چند حساب
استفاده از چند حساب کاربری استفاده از چند حساب کاربری توسط یک نفر یا یک مجموعه ( مالتی اکانت ) ممنوع می باشد و در صورت مشاهده تمامی حساب های مرتبط به همراه موجودی حساب مسدود خواهد شد.

توجه به قوانین وب سایت های پذیرنده
وب سایت های پذیرنده خدمات پرداخت اینترنتی ممکن است دارای سياست امنيت اطلاعات و قوانين و مقررات خاص خود باشند. لذا قبل از هر گونه خريد از وب سایت مورد نظر، قوانین و مقررات آنها را مطالعه نموده و بر اساس قوانین وب سایت مد نظر خرید خود را انجام دهند. در صورت بروز مشکل، داریک پی حق دخالت در این موضوع را ندارد و خریدار برای رفع مشکل می بایست از طریق مراجع قضایی مشکل مد نظر را پیگیری نماید. تمام کسانی که به نحوی از خدمات داریک پی استفاده می کنند ملزم به مطالعه و رعایت قانون جرائم رایانه ای هستند.

الزامات پذیرنده
1. پذیرنده متعهد است به طور میانگین 100 تراکنش در ماه داشته باشد.
2. پذیرنده حق انجام هیچ گونه فعالیت بانکی و اعتباری که مصادیق آن در مصوبات شورای پول و اعتبار آمده را نداشته و از صدور هر گونه ابزار پرداخت، انتشار پول الکترونیک و عملیات ارزی ممنوع می باشد.
3. پذیرنده متعهد به رعایت قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مطابق با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران می باشد.
4. پذیرنده متعهد است به هیچ عنوان اقدام به ارایه خدمات پرداخت یاری ننماید، درغیر اینصورت پرداخت یار میتواند یکطرفه خدمات به پذیرنده را متوقف نماید.
5. پذیرنده متعهد است در صورت تغییر اطلاعات هویتی، موقعیتی یا ثبتی خود، مشخصات بانکی و اطلاعات مربوطه را در اسرع وقت به پرداخت یار اطلاع دهد.
6. پذیرنده متعهد است کالا یا خدمات عرضه شده را منطبق با دستورالعمل ستاد قیمت گذاری کالا در مراجع مربوطه قیمت گذاری نمایید.(در صورت وجود و ابلاغ دستور العمل مصوب از سوی نهاد مربوطه در ارتباط با کالا یا خدمات ارائه شده)
7. پذیرنده متعهد است از بسترهای پرداخت فقط برای تراکنش های واقعی که بر اساس خدمات واقعی بین خریدار و پذیرنده صورت پذیرفته استفاده نماید و هیچ گونه وجه اضافی علاوه بر مبلغ کالا و یا خدمات از مشتریان دریافت ننمایند.
8. پذیرنده متعهد است نسبت به ارسال کالا یا ارایه خدمات فروخته شده مطابق با توافق فیمابین پذیرنده و دارنده کارت عمل نماید.
9. پذیرنده متعهد است شماره رسید دیجیتال تایید شده از سوی بانک را به نحوی واضح و آشکار روی سایت خود به دارنده کارت (خریدار) ارائه نماید.
10. پذیرنده متعهد است نسبت به حفظ امنیت اطلاعات مشتریان وفادار بوده و از افشای اطلاعات مالی، رمز یا هرگونه اطلاعات محرمانه و خصوصی مشتریان اجتناب نماید.
11. پذیرنده متعهد است تمامی اقدامات لازم جهت حفاظت از اطلاعات دارنده کارت را به عمل آورده و از افشای اطلاعات مشتریان در مجامع عمومی یا در اختیار قرار دادن آن به اشخاص غیر مجاز جلوگیری نماید. پذیرنده به هیچ عنوان حق دریافت و ثبت اطلاعات مشتریان را نداشته و منظور از اطلاعات در این بند سایر اطلاعات مشتریان میباشد.
12. پذیرنده متعهد است امنیت وب سایت خود را تامین نماید و همچنین موظف است درصورت رخداد موارد امنیتی مانند هک شدن سایت پذیرنده و یا ... بلافاصله موارد را به پرداخت یار اعلام نماید تا پرداخت یار نسبت به غیر فعال سازی پذیرنده مربوطه اقدام نماید.
13. پذیرنده به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نمی تواند حق انتفاع از امکانات پرداخت الکترونیک خود را به غیر واگذار نماید.
14. پذیرنده متعهد است که بدون هماهنگی و کسب مجوز از پرداخت یار، از تبدیل روش های تبادل مالی مثل API و تبدیل پرداخت اینترنتی به موبایل خودداری نماید.
15. پذیرنده متعهد می باشد امکانات پرداخت اینترنتی را فقط برای زمینه فعالیت ذکر شده مورد استفاده قرار دهد. چنانچه زمینه فعالیت مورد نظر تغییر نماید حتما باید به صورت کتبی یا تیکت به پرداخت یار اعلام و در صورت نیاز کارمزد متناسب با فعالیت جدید تغییرخواهد کرد.
16. پذیرنده اعلام و اقرار می نماید که مطیع قوانین حاکم بر تجارت الکترونیک مصوب مجلس شورای اسلامی بخش نامه ها و مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در مورد پرداخت های الکترونیک بوده و آنها را رعایت می نماید و هرگونه تغییر در مصوبات یا بروزرسانی در خصوص پذیرنده جاری بوده و نمیتواند به عذر عدم اطلاع متعذر گردد.
17. پذیزنده موظف است برای هر تراکنش اطلاعات شماره پیگیری، شماره مرجع، نام شرکت ارائه دهنده خدمات، و نتیجه تراکنش را به دارنده کارت نمایش دهد.
18. در صورت فعل یا ترک فعل پذیرنده یا کارکنان آن اعم از قراردادی، پیمانی و غیره یا اشخاص طرف قرارداد آن اعم از حقیقی و حقوقی، در ارتباط با موضوع قرارداد، خسارت جانی، مالی، معنوی به هر شخص اعم از پرداخت یار و یا اشخاص ثالث وارد آید و موجب ایجاد مسئولیت حقوقی یا کیفری به هر میزان گردد، تمامی عواقب و مسئولیت های حقوقی و کیفری بر عهده پذیرنده خواهد بود.

19.پذیرنده متعهد است پیش از سررسید شدن تاریخ انقضای مجوزهای اخذ شده از مراجع ذیصلاح(اعم از جواز کسب و غیره)،نسبت به تمدید مجوز خود اقدام نموده و مدارک مثبته مربوطه را به شرکت پرداخت یار طرف قرارداد ارائه می کند.

20.پذیرنده متعهد است صرفا برای خدمات مجاز که حقیقتا انجام می شود، از خدمات درگاه اینترنتی استفاده نمایند و از انجام هرگونه معامله صوری یا شبیه سازی از طریق درگاه پرداخت اینترنتی پرهیز نمایند

21.پذیرنده متعهد است چنانچه به اشتباه وجهی بصورت اضافی به حساب "پذیرنده پشتیبانی شده" واریز شود، مجاز به برداشت وجه واریزی اضافی نبوده و میبایست مراتب را سریعا به شرکت پرداخت یار مربوطه اطلاع دهد

22.پذیرنده متعهد است در صورت برداشت سهوی، حداکثر ظرف 72 ساعت وجه مربوطه را تامین نماید."پذیرنده پشتیبانی شده"متعهد است حداکثر ظرف 72 ساعت وجه مربوطه را تامین نماید

23.پذیرندگان پشتیبانی شده "باید توجه نمایند، در صورت مشاهده بهره برداری از خدمات" درگاه پرداخت اینترنتی جهت انجام اعمال مشکوک به جرم و یا مواردی که اعمال مجرمانه در آنها محرز گردیده، شرکت پرداخت یار طرف قرارداد با پذیرنده پشتیبانی شده و یا شرکت شاپرک حق دارند راسا نسبت به توقف ارائه خدمات درگاه پرداخت به پذیرنده پشتیبانی شده"مذکور اقدام نموده و سپس مراتب را به مراجع ذیصلاح اطلاع" رسانی نمایند.

24.در صورت تخطی پذیرنده از هر یک از بندهای فوق مسئولیت پاسخگویی آن صرفاً بر عهده پذیرنده خواهد بود، این پاسخگویی اعم از جبران معنوی و مادی خواهد بود


تصمیم گیری در خصوص وجه تراکنش
داریک پی می تواند در پایان مذاکرات طرفین مورد اختلاف، بنا به مدارک و شواهد موجود و صلاح دید خود، وجه تراکنش را آزاد یا بصورت موقت مسدود نماید.

حساب بانکی
برای جلوگیری از پولشویی و کلاهبرداری، هر کاربر فقط می تواند شماره حساب​های خود را ثبت نماید و امکان ثبت و استفاده از حساب بانکی افراد دیگر وجود ندارد و در صورت مشاهده حساب کاربری مسدود خواهد شد.

انتقال حساب کاربری
هيچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه واگذاری مشخصات حساب کاربری خود را به غیر ندارد. بديهی است در صورت تخلف یا سوء استفاده، مسئوليت و عواقب واگذاری مشخصات اطلاعات حساب بر عهده شخص واگذار کننده و صاحب حساب می​باشد.

نگهداری اطلاعات
پذیرندگان، موظفند در خصوص ارسال کالا و يا ارائه خدمات فروخته شده به خریدار رسيد اخذ نموده و یا اطلاعاتی که اثبات میکند کالا یا خدمات به مشتری تحویل داده شده را در بانک اطلاعاتی خود نگهداری کنند. بديهی است که مسئوليت عدم نگهداری اطلاعات تحویل کالا و خدمات به خریدار، بر عهده پذیرنده می باشد و در صورت اعلام مشتری مبنی بر عدم دريافت کالا، فروشنده موظف به ارائه اطلاعات ارسال مرسوله یا رسيد دريافت کالا از طرف خریدار می باشد.

نمایش اطلاعات تراکنش
پذیرنده خدمات پرداخت موظف است شماره تراکنش و اطلاعات لازم برای پیگیری پرداخت کننده وجه را به نحوی واضح و آشکار روی سايت خود به ایشان نمايش دهد و این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره نماید.

سن مجاز
حداقل سن برای استفاده از خدمات شبکه پرداخت داریک پی 18 سال تمام می باشد و پذیرنده تا رسیدن به این سن اجازه استفاده از خدمات مرتبط با دریافت و پرداخت وجه را نخواهند داشت.

کنترل فعالیت
داریک پی می تواند هر زمان که به فعالیت کاربر یا پذیرنده ای مشکوک باشد، حساب کاربری وی را غیرفعال و مدارک و اطلاعات تکمیلی بیشتری از ایشان درخواست نماید. بعد از ارسال اطلاعات و احراز سلامت فعالیت، حساب کاربری مجدد فعال می گردد.

نکات امنیتی
داریک پی از کاربران خود می خواهد اطلاعات کاربری خود را در صفحاتی که دارای آدرس https://panel.darickpay.com یا https://darickpay.com است وارد کنند. این صفحات توسط SSL محافظت می شوند و کاربران می بایست توجه لازم در وارد کردن اطلاعات خود درسایت داریک پی را داشته باشند. مسئولیت و عواقب سرقت اطلاعات حساب کاربری در صورت عدم توجه به این نکته بر عهده کاربر است.

سرعت واریز وجه
داریک پی می تواند با توجه به سابقه عضویت، بازخورد فعالیت های پذیرنده و سابقه عملکرد ایشان و همچنین با توجه به تعداد شکایات موجود، سرعت تسویه حساب با پذیرنده را از یک بار در روز تا 72 ساعت یک بار بنا به صلاح دید خود و اطلاعات موجود تغییر دهد و پذیرنده حق اعتراض در این زمینه را نخواهد داشت.

زمان واریز وجه
داریک پی روزانه در چند نوبت تسویه حساب های خروجی از حساب کاربران به حساب بانکی کاربران را به روش پایا و یا ساتنا انجام می دهد اما زمان واریز وجه حواله واریزی به حساب بانکی، در اختیار شاپرک و یکبار در روز می باشد.

امکان بروز رسانی مقررات
امکان بروز رسانی مقررات با توجه به تغییرات احتمالی قوانین جاری، طی تصمیمات داخلی شرکت پرداخت یار و یا ضوابط ابلاغ قانونی و یا اضافه کردن امکانات جدیدی وجود دارد. لذا لازم میباشد کاربران بطور مرتب قوانین را مطالعه و از تغییرات احتمالی مطلع شوند و در صورت عدم پذیریش درخواست توقف همکاری بصورت کتبی و یا ارسال تیکت به پشتیبانی اعلام نمایند. عدم درخواست توقف همکاری به منزله پذیرش آنها بوده و مسئولیتی برای داریک پی نخواهد داشت.

عدم مسئولیت
1. پرداخت یار صرفاً مطابق با موضوع قرارداد نسبت به فراهم نمودن امکان پرداخت اقدام خواهد نمود و هیچ گونه مسئولیت دیگری در قبال روش ارائه خدمات، کیفیت و کمیت کالا و سایر اقدامات پذیرنده را نخواهد داشت.
2. مسئولیت هرگونه دعاوی فیمابین پذیرنده و دارنده کارت(خریدار) ناشی از قصور یا تقصیر شخصی پذیرنده و پرسنل ایشان و یا دارنده کارت بر عهده مشارالیه بوده و پرداخت یار در این مورد تعهدی نخواهد داشت.

سیاست امنیت اطلاعات
طبق سیاست امنیت اطلاعات، داریک پی متعهد است از اطلاعات کاربران خود محافظت کند و این اطلاعات را به صورت محرمانه نزد خود نگه دارد، غیر از مواردی که به موجب قانون یا دستور مرجع قضایی مجبور به ارائه اطلاعات باشد. اطلاعات کاربران توسط پیشرفته ترین روش های امنیتی در دیتاسنتر داریک پی نگه داری و محافظت میگردد.

عدم تمایل به فعالیت
داریک پی از کاربران خود می خواهد، چنانچه قوانین فوق را قبول دارند نسبت به عضویت در سایت اقدام کنند در صورت عدم تمایل به فعالیت، درخواست توقف شناسه کاربری خود را با ارسال تیکت به بخش پشتیبانی اعلام نمایند. داریک پی موظف است حساب کاربری مد نظر را غیرفعال نماید اما هیچ اطلاعاتی را از بانک اطلاعاتی خود حذف نمی​کند. این کار به دلیل الزام قانونی برای نگهداری لاگ فعالیت های کاربران می​باشد.

جریمه متخلفین
درصورت انجام هر گونه تخلف علی الخصوص دور زدن روال پرداخت وجه، استفاده از خدمات در وب سایت هایی با مضامین ممنوعه بند 3 قوانین و مقررات، حساب کاربری بصورت کامل توقیف و موجودی حساب نیز ضبط و تمامی مدارک و مستندات برای پیگیری های قانونی به مراجع قضایی ارسال می گردد.

رفع اختلاف
سیاست های موجود در داریک پی در راستای پیشگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده کاربران تدوین شده و این شبکه هیچ مسئولیتی در قبال کلاهبرداری های انجام شده توسط کاربران متخلف را برعهده ندارد. در صورت بروز اختلاف و ایجاد ضرر و زیان، داریک پی مسئولیتی ندارد. چنانچه اختلاف فیمابین حل و فصل نگردد داریک پی با توجه به مستندات طرفین و موجودی حساب کاربری پذیرنده، می تواند وجه پرداختی خریدار را به حساب ایشان عودت نماید اما در صورتی که وجهی در حساب کاربری پذیرنده نباشد، داریک پی مسئولیتی در قبال برگشت وجه تراکنش ندارد و خریدار می بایست با طرح شکایت در دادسرا موضوع مذکور را پیگیری نماید. همچنین امکان پیگیری قضایی برای طرفین وجود دارد و در صورت درخواست مراجع ذیصلاح، لاگ گفتگو ها و اطلاعات مورد نیاز طرفین ارائه خواهد شد.